Teraslarda Su Geçirmez İzolasyon Var Mıdır?

Terasların en büyük sorunlarında biri izolasyondur. Terasın bir alt katında izolasyondan kaynaklı sorunlar kendini gösterebilir. Tavanda boya dökülmeleri ile başlayan bu süreç, damlacıklar oluşması, rutubet ve nemim ortaya çıkması ile devam eder. Suyun beton içine sızması ile birlikte betonda korozyon meydana gelir ve yapı bozulmalarına kadar gider. Önlem almazsanız sizlere ilerde çok daha ciddi sorunlar ve yüksek maliyetli problemler çıkarabilir. 

Konut ve ticari yapılarda su geçirmez teras izolasyonu için en etkili ürünlerden biri son yılların en gelişmiş izolasyon malzemesi Polyurea’dır. Ülkemizde 5 yılı aşkın süredir kullanılmakta olup bir çok kişiden son derece olumlu geri dönüşler alınmıştır. Malzemenin %400 gibi yüksek esnekliği, ek yeri bulunmaması nedeni ile suyun içeri gerçek ve sızacak bir yolu bulunmamaktadır. 

Teraslarda Neden Su Sızıntısı Olur?

Teraslar bina yapım aşamasında projelendirilen alanlar olup genelde bir alt katla birlikte ilave yapılardır. Ek maliyet getirmemesi için bina yapımını üstelenen firmalar tarafından izolasyon yönlü ek bir çalışma yapılmamaktadır. Teras zeminlerinde ise genelde fayans, seramik, granit, yada düz şap kullanımı yapılır. Olumsuz hava koşullarından yağmur ve kar suları tüm bu malzemelerden sızacak kadar etkilidir. Belki ilk bir kaç yıl sorun yaşamasanızda zamanla derz aralarından su gidecek bir yol mutlaka kendine bulacaktır. 

Teras zeminde sadece şap atılmış ise binaların bir kaç sene sonra tam oturması ile birlikte genelde zeminde çatlaklar oluşabilmektedir. Yine açık alan teraslarda Güneş UV ışınlarıda çatlakların oluşmasına neden olabilir. Tüm bu olumsuz durumlar için çözüm bulamadıysanız her sene aynı sorunları tekrar yaşamanız muhtemeldir. 

Polyurea Teras izolasyonu

Şimdiye kadar bir çok farklı izolasyon türü ve malzemesi teraslarda denenmiştir. Şeffaf izolasyon malzemeleri, farklı kimyasal ürünler kısmı çözümler sağlasada uzun vadede genelde başarısız olmuştur. Polyurea izolasyon ise teraslarla tam uyumlu ve ömürlük çözüm sağlayabilen en gelişmiş izolasyon ürünüdür. Sprey püskürtme yöntemi alana uygulanır. Hızlı kürlenir ve binanın oturması durumunda, güneş uv ışınlarının etkisi ile polyurea da esner ve zeminin şeklini alır. Bu sayede suyun gidebileceği hiç bir boşluk bırakmaz. Ek yeri yoktur çatlama yapmaz ve dekoratif olması içinde farklı renklerde uygulanabilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir