Tenis Raketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Tenis raketi seçimi oldukça önemli görülmektedir. Oyunun oynanabilmesi noktasında temel görevi olan bu element birçok farklı detayı bünyesinde barındırmaktadır. Kişisel tercihlerin yanı sıra, oyun taktikleri, sağlık durumu, fiziksel yapı gibi farklı unsurların etkili olması raket seçiminde yardımcı bilgilere ihtiyacı ortaya çıkarır. Özellikle ülkemizde henüz gelişmekte olan bir spor olması tenisle alakalı birtakım bilgilerin daha da iyi araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Mevzu bahis olan raket seçimi de bunlar arasında yer alıyor. 1800’lerde raketin keşfedilmesi ile tam bir dönüşüm geçiren tenis, ekipman anlamında en büyük değişimi o dönem geçirmiştir. Nitekim iyi bir raket seçiminin başarıyı yakalamada birincil önceliğe sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Tenis raketi ile ilgili seçim yaparken bir takım noktalara vurgu yapılabilir. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Raket ağırlığı
  • Kafa boyutu
  • Raket denge merkezi
  • Grip ölçüsü
  • Kordaj sıklığı

Tenis raketi seçimi yaparken oyuncuya uygun olacak şekilde raket alımına dikkat edilmelidir. Bu açıdan hafif ve ağır raketlerin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin ağır raket güçlü rakettir. Dolayısıyla sert topları karşılarken sarsılmaz. Diğer taraftan bilek ve kol sağlığı için idealdir. Bunlarla birlikte hafif raketlerin kuvvetli vuruşlar için uygun olmadığı ifade edilebilir. Ancak hafif raketlerde ani hamleler daha kolaydır. Raket seçiminde önemli olan diğer bir husus da dengedir. Denge raketin ağırlığının doğru dağılımını ifade eder. Buna göre asıl ağırlık merkezinin raketin kafa kısmında mı, sap kısmında mı olduğu karar konusudur. Bu açıdan denge noktası 33 cm olan raketler dengeli olarak bilinir. Ancak yeni başlayanlar için orta dengeli raketler ya da hafif kafa dengesi bulunan raketler daha uygun olacaktır.

Tenis raketi seçimi için diğer bir önemli husus ise kafa büyüklüğüdür. Bu açıdan 105 inçlik bir ölçü ile ayrım yapılabilir. 105 inç altındaki raketler küçük ve orta kafalı, 105 inçten büyük raketler ise büyük kafalıdır. Bu anlamda sweet-spot ayarlaması için yeni başlayanlara uygun olan kafa büyüklüğü büyük olmalıdır. Diğer taraftan teniste deneyim sağlandıktan sonra midsize ya da midplus ölçülerinde raket tercih edilebilir. Çünkü bu raketler yüksek manevra şansı sağlar.

Bir yanıt yazın