Tenis Ayakkabısı Nasıl Seçilir

Tenisi oluşturan materyallerden birisi ise ayakkabıdır. Tenis oynarken ayakkabı, sıradan spor ayakkabıları kullanmak sizi ağır bir tempoya itecektir. Özellikle kortların biçimlerine bağlı olarak ayakkabı seçimi farklı olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin ayak özelliklerine göre tenis ayakkabıları farklı olmaktadır. Tenis ayakkabısını seçmek oyuncuyu başarılı kılar. Peki tenis ayakkabısı nasıl seçilir? 

  • Tenis oynamak için seçeceğiniz ayakkabıları, ayak tipinize göre tercih edebilirsiniz. Eğer ayağınız klasik bir şekle sahipse tüm tenis ayakkabılarını giyebilirsiniz. Ayağınız yüksek kemerli ise daha esnek ayakkabılar tercih etmemelisiniz. Fakat ayağınız içe doğru basmaya meyilliyse ayakkabı içinde basma desteği kullanabilirsiniz.
  • Ayakkabı seçerken ayakkabının ayağınızı iyi sarmasına önem veriniz. Çok sıkı ya da bol tenis ayakkabılarından uzak durunuz.
  • İdeal diye düşündüğünüz ayakkabıyı deneyerek birkaç tenis hareketi yapınız. Bu gerçekten ideal ayakkabı olup, olmadığını size yansıtacaktır.
  • Ayakkabınızın kaliteli materyallerden üretildiğine emin olunuz. Kalitesiz tenis ayakkabıları oyun sırasında sizi rahatsız ederek tenis maçını kaybetmenize neden olmakla birlikte kısa ömürlülerdir. 

Tenis Ayakkabısı Özellikleri Nelerdir? 

Toprak, sert, beton ya da çim zeminlerde oynanan tenis spor dalında kullanılan ayakkabı özellikleri zeminin çeşidine göre değişmektedir. Zeminle uyum sağlamayan ayakkabılar oyuncuları mağlup edebilmektedir. Tenis, maçında önemli bir yere sahip olan tenis ayakkabısının özellikleri ise şu şekildedir;

  • Toprak Tenis Kortu Ayakkabısı; Toprak zeminden oluşan kortlar oyuncuları maç esnasında yavaşlatabilmektedir. Ancak uygun ayakkabı seçimiyle bu yanlışı ortadan kaldırmak mümkündür. Toprak tenis kortunda tercih edilecek tenis ayakkabılarının dış tabanları balık sırtı kaplamasına benzemektedir. Zeminde iz bırakmayan toprak tenis kortu için üretilen ayakkabıların yan kısımları oldukça dayanıklılardır. 
  • Çim Tenis Kortu Ayakkabısı; Profesyonel tenisçiler genellikle çim zemininden oluşan kortlarda oynamaktadır. Çim tenis kortu için üretilen ayakkabılar zemini iyi şekilde kavrayarak tutacak türdendir. Neme ve kayganlığa son derece dayanıklı olan bu ayakkabı türlerinin tabanları düzdür.
  • Sert Tenis Kortu Ayakkabısı; Hızlı ve güçlü oyuncuların seçtiği sert tenis kortları amatör tenis oyuncularını zorlayabilmektedir. Ancak bu zorunluğu doğru ayakkabı seçimiyle minimum haline getirmek mümkündür. Sert tenis kortları için üretilen tenis ayakkabılarının yastıklama özelliği bulunmaktadır. Dış tabanı ise oldukça dayanıklı olmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PinBahis| bonus veren siteler | Sesimol.net