Miyom Tedavisi

Miyom kadınları sıkça etkileyen iyi huylu tümörler arasında yer alır. Bu oluşumlar da ismini myometrium adlı uterusun düz kas tabakasından alır. Miyomu oluşturan hücreler bu düz kas tabakasından kök alırlar ve bu hücrelerden meydana gelen yapıların büyümesi ile kan dolaşımındaki östrojen miktarı ile ilgilidir. Bazı miyom bulguları oldukça geniş bir kitle haline gelerek karın ağrısı veya anormal menstrual kanama gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

 Miyomların tipine göre değerlendirilmesi meydana geldiği uterus bölgesine göre değişkenlik gösterir:

İntramural miyomlar en fazla tespit edilen miyom türüdür. Bu tip miyomlar uterusun kas duvarı içerisinde oluşmaya başlar. İntramural miyomlar zaman içinde büyüyerek rahmin esnemesine neden olabilir.

Subserozal miyomlar ise uterusun dış katmanlarındaki seroza tabakasından kök alırlar. Büyüyen subserozal miyom rahim içerisinin tek taraflı olarak daha büyük görünmesine neden olabilmektedir.

Bir diğer miyom türü olan pedinküle miyomlar ise, subserozal miyomların bir kök ya da sap ve benzeri yapı ile desteklenmiş bir formudur.

Submukozal miyomlar rahim içi kas tabakasının orta kısmı olan myometriumda meydana gelmektedir. Bu tümör tipi diğer miyomlara göre daha seyrek olarak görülür.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

 Miyom belirtileri genel olarak ortaya çıkan tümör sayısı, büüyüklüğü ve meydana geldiği bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı küçük miyomlarda ya da kişi menopoz dönemine yakın bir süreç içerisinde ise herhangi bir rahatsızlık oluşturmayabilir. Belirti oluşturmayan bu miyom olguları genelde rutin taramalar sırasında tespit edilir. Bazı olgular da semptomatik bir seyir izleyebilir ve çeşitli belirtilin oluşmasına neden olabilmektedir:

Yoğun Pıhtılı ve fazla adet kanaması meydana gelmesi durumu

Alt karın bölgesinde şişkinlik ya da baskı hissetme

Menstrual krampların oluşumunda artış

İdrar yapma sıklığında artış

Cinsel ilişki sırasında ağrı oluşması durumu

Kasık ya da sırt bölgesinde oluşan ağrı

Karında şişkinlik veya büyüme gözlemlenmesi

Miyom Tanısı Nasıldır?

 Miyom olgularına tanısal yaklaşımda jinekoloji uzmanı olan hekimler önce tam bir pelvik muayene ve tıbbi öykü alımına yönelirler. Ardından ultrasonografi veya pelvik manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerini de kullanarak miyomların sayısı ve bölgesini tam olarak tespit edebilmektedirler. Böylelikle kişiye en uygun tedavinin planlanması tamamlanmış olur.

 Miyom Tedavisi Nasıldır?

 Miyom tedavisinde kullanılan yolun izlenmesi hastanın yaşı, miyomun boyutu ve genel sağlık durumu göz önüne alınarak değişkenlik göstermektedir. Bazı kişilerde ise hormon üretimini engel olan ilaçların kullanımı da miyomların boyutunun küçülmesini sağlayabilmektedir. Çeşitli şikayetlerin varlığında ise tedavi amacıyla cerrahi girişimlerin uygulanması gerekli olabilmektedir:

Aşırı düzeyde belirlenen menstrual kanama

Adet dönemleri arasında kanamanın oluşması

Alt karında yoğun bir ağrı ve basınç oluşum hissi

İdrar yapma sıklığında aşırı derecede artış

İdrar yaparken mesane tam boşaltılamamış gibi hissetme durumu

 Bu tarz şikayetlere ek olarak, gelecekte gebe kalmak isteyen kadınlarda da miyomların cerrahi olarak çıkarılması ön görülebilir. Bazı miyomlar kişilerin düşük yapma tehlikesinde artışa neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

 Miyom Ameliyatı Nedir?

 miyom tedavisi ameliyatı bu oluşumlara sahip hanımlarda gebelik istemi bulunması durumunda ve mevcut miyomların gebeliğin sürdürülmesi adına risk teşkil etmesi halinde başvurulan tedavi yöntemidir. Cerrahi girişimler ile büyük veya çok fazla sayıda miyomun temizlenmesi yapılabilir. Myomektomi olarak isimlendirilen bu prosedür açık miyom ameliyat tedavisi şeklinde veya laparoskopik (kapalı) olacak şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 Laparoskopik myomektomide kamera ve cerrahi aletlerin karın içerisine geçebilmesi için karın bölgesine küçük kesiler (insizyonlar) atılmaktadır. Laparoskopik cerrahi müdahale sonrasında miyomların tekrar büyüme riski meydana gelebilmektedir. miyom tedavisi ameliyatı sonrasında kişiler genelde geceyi hastanede gözlem altında geçirirler fakat iyileşme süreleri açık miyom ameliyatına göre çok daha hızlıdır.

 AÇIK MİYOM AMELİYATI

 miyom tedavisi ameliyatı kullanılan bir diğer yöntem de karın bölgesine atılan kesi vasıtasıyla açık ameliyat şeklinde de gerçekleştirilebilmesidir. Bu ameliyat özellikle uterus duvarında çok fazla sayıda veya oldukça büyük miyomları olan hasta bayanlarda tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PinBahis| bonus veren siteler