G noktası (g spot) nedir ?

G noktası (G spot) nedir?
İlk defa 1950 yılında jinekolog bilim adamı Dr. Ernest Gräfenberg tarafından “International Journal of Sexology” isimli dergide yayımlanmış bir makalede kadınlardaki vajina ön duvarında bulunan hassas ve haz dolu bir bölgeden bahsedilmekteydi.

Aslında Gräfenberg yazdığı makalesinde bu hassas bölgeden farklı bir anatomik bölge olarak söz etmemiştir.

Daha sonralarında (1982 yılında) Alive Kahn Ladas tarafından bu kadın genital anatomik bölgesine yeniden işaret edilerek bahseden ilk kişinin ismine atfen bu noktaya “Gräfenberg noktası” veya kısaltılmış olarak “G noktası (G spot)” ismi verilmiştir.

G noktası nasıl bulunur? G noktası bulma
Cinsellik konularına merak duyan pek çok evli veya bekar, kadın veya erkeğin akıllarına gelen soruların içinde; “G noktası nerededir? G noktası nasıl bulunur? G noktası bulma yöntemleri nelerdir? G noktası neresidir?” gibi G noktası bulma ile ilgili sorular yer almaktadır.

G noktası nerde bulunur? G noktasını bulmak için ne yapılmalı?
Kadınlarda vajinal girişten yaklaşık 3-4 cm içeride, üst duvarda, idrar kanalının hemen komşuluğunda erkekteki prostat bezine benzer şekilde sıvı üreten “skene bezleri” ve kasılma özelliği taşıyan (erektil doku) bir alan bulunmaktadır.

Kadınlarda skene bezlerinin yoğun olarak bulunduğu bu dokuya G noktası (G spot) adı verilir.

Yani G noktasını bulmak için vajina içine soktuğunuz parmağınızı 3-4 cm ilerlettikten sonra, vajina üst duvarı üstünde hassas bir alan hissetmeniz gerekmektedir.

G noktası salgı üretir
Cinsel uyarılma sonrasında G noktasında salgı artışı ile birlikte uyarılma gerçekleşmektedir. G noktası klitoris ile birlikte uyarılmayı sağlayan bir doku olarak görülmektedir.

Kadınlardaki skene bezleri erkeklerdeki prostatın karşılığıdır
Skene bezleri erkekteki prostat bezi gibi idrar kanalını (üretra) çevrelemektedir ve aslında o meşhur zevkin kaynağı vajina ön (üst) duvarı değil, bu bezler ve bezlerin kanal kısımlarıdır.

G Noktası uyarılınca nasıl bir his oluşur?
G noktasının cinsel ilişki sırasında aralıksız olarak uyarılması ile öncelikle bir idrar hissi oluşur, daha sonrasında uyarılma devam ettiği sürece bu his müthiş bir zevke dönüşmektedir.

G Noktasının Varlığı halen tartışmalıdır
Ancak halen tıp çevrelerinde varlığı tartışmalı olan G noktası daha çok magazinsel anlamda kendisine oldukça güzel bir yer edinmiştir.

Sonuçta kadın ve erkek vücudunda pek çok uyarılmaya açık (“erojen”) haz bölgeleri vardır ve önemli olan “doğru partner tarafından doğru bölgelerin” keşfidir.

Cinsel uyarılma olmaksızın yalnızca G noktasının uyarılması ile bir kadının orgazm olması mümkün görülmezken bir kadın yalnızca zihninde hayal kurarak hiçbir elle uyarı olmaksızın dahi orgazma ulaşabilir. Unutmayınız ki aslında “en büyük ve en önemli cinsel organımız beynimiz” dir.

Klitoris nedir?
Klitoris ((Clitoris) kadınlarda pubis tepesini hemen alt kısmında yer alır ve anatomik olarak erkeklerdeki penis başının kadınlardaki karşılığıdır.

Klitorisin hemen altında idrar deliği, idrar deliğinin de hemen altında ise vajinal giriş yer almaktadır. Dıştan düğme gibi görülen klitoris içten “Y harfi” şeklindedir. Üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir.

Klitoris (Clitoris) ne işe yarar?
Klitoris (Clitoris), kadınlarda haz ile ilgili sinirsel yoğunluğun bulunduğu bir bölgedir. Cinsel ilişki veya masturbasyon sırasında klitoris erkeğin penisi gibi sertleşmektedir.

Klitorisin serleşmesi erkekteki gibi kan akımının artışı sonucunda gerçekleşmektedir, yani klitoris “erektil” (kanla dolup sertleşen) bir organdır.

Clitoris içindeki zengin kan damarlarının dolması sonucunda kadın orgazmında önemli bir işlevi bulunmaktadır.

Orgazm olma fonksiyonu ve Klitoris (Clitoris)
Bazı kadınlar orgazmı partnerleri ile ilişki sırasında penisin vajinaya girmesi ile yaşarken (koital orgazm) bazıları da yalnızca klitorisin mastürbasyon sırasında elle uyarılması ile kısıtlı bir şekilde yaşarlar (klitoral orgazm).

Anorgazmi ise “orgazm olamama” problemidir ve kadınlarda bir takım ciddi psikolojik sıkıntılara neden olmaktadır. Bu şekilde eşler arasındaki sorunlar büyüyebilmektedir.

Bir kadının koital anorgazmi sorunu olması, klitoral anorgazmiye göre daha kolay aşılabilmektedir. Diğer bir deyiş ile hiç bir şekilde orgazm olamayan bir kadının tedavisi, yalnızca elle masturbasyon yaparak orgazm olup partneri ile cinsel ilişkide orgazm olamayan bir bayana göre daha zordur.

Yine de derecesi ne olursa olsun kadınlarda orgazm olma fonksiyonu öğretilebilen bir işlevdir. Bunun için doğru merkezde karar verip doğru şekilde cinsel tedaviye başlamak ilk ve en önemli adım olmaktadır.

Kaynak: haberialdi.com

Bir yanıt yazın